PRAKSİS GENÇLİĞİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PRAKSİSAnasayfaPRAKSİS TVLatest imagesGaleriAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» MISIR'DA NELER OLDU?
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimePaz Şub. 27, 2011 10:41 pm tarafından olric

» 2010 YILININ EN İYİ 10 FİLMİ!!!
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimePerş. Ara. 30, 2010 10:42 am tarafından olric

» ALSANJACK - Çisem ERKAYA
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimePtsi Ara. 27, 2010 2:18 pm tarafından olric

» Iraklıları insan olarak görmüyordum
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimeSalı Ara. 21, 2010 11:31 am tarafından olric

» RANDEVU İSTANBUL FİLM FESTİVALİ..
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimePtsi Ara. 20, 2010 11:03 am tarafından olric

» İnsan Hakları Belgesellerinde Rachel...
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimeÇarş. Ara. 15, 2010 11:23 am tarafından olric

» ALAVARA
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimePtsi Ara. 13, 2010 10:48 am tarafından yoldaş

» NEFRET SUÇLARINA KARŞI BULUŞUYORUZ...
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimePtsi Ara. 13, 2010 10:30 am tarafından yoldaş

» rockmanifesto - küçük iskender
'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimeÇarş. Ara. 01, 2010 11:53 pm tarafından yoldaş

PRAKSİS HABER LİSTESİ
Click to join gencpraksisdergisi

Genç Praksis Dergisi haber listesine gitmek için tıklayın!

EMEK HABERLERİ

'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz'

YazarMesaj
praksist_baris
Yönetici
praksist_baris

'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Empty
MesajKonu: 'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz'   'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Icon_minitimeCuma Mart 13, 2009 9:59 am

Beş yıl önce 4 bin insan hakları ihlali saptanan ders kitapları yeni müfredatın ardından yeniden tarandı, içinden yine ‘o kafa’ çıktı

'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz' Fft5_mf136379

Baba ailenin geçimini sağlıyor, teknolojiyle tek bağı elektrik süpürgesi olan anne evi temizleyip nefis yemekler yapıyor, kız kardeş toz alıyor, asker doğan Türkler her an savaşa hazır ve herkesten üstün, tinerciler boşanmış anne babaların çocukları... Tarih Vakfı tam beş yıl önce ‘Ders Kitaplarında İnsan Hakları Projesi’ kapsamında 190 kitap tarayıp 4 bin insan hakkı ihlali belirledi. Aradan beş yıl geçti müfredat değişti, kitaplar yenilendi, ancak zihniyet hiç değişmedi. Tarih Vakfı’nın yeni kitaplar üzerindeki ikinci taraması, din, ırk ve cinsiyet ayrımcılığının artarak sürdüğünü gösterdi.
Tarih Vakfı Ders Kitaplarında İnsan Hakları Projesi’nin ikincisine 2007 yılında başladı. Bu kez yenilenen müfredata göre hazırlanan 139 ilk ve ortaöğretim kitabı tarandı. Tarama sonuçları da ‘Ders Kitaplarında İnsan Hakları 2’ isimli kitapta toplandı. Kitap, dün Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nde yapılan toplantıyla tanıtıldı. Tarih Vakfı Başkanı Prof. Dr. Murat Güvenç tarama sonuçlarının Milli Eğitim Bakanlığı’na da iletildiğini ve bundan sonra bir izleme komitesi kurularak ders kitaplarının her yıl taranacağını söyledi.

Ermeni, Süryani, Pontus ağırlığı
Taramaya göre yeni müfredata göre hazırlanan kitaplar insan hakları ihlalleri açısından bir öncekileri aratmıyor. İlköğretim kitaplarının yüzde 97’sinde, ortaöğretim kitaplarının ise yüzde 87’sinde insan hakları ihlalleri var. Üstelik kimi kitaplarda ihlaller artmış durumda. Örneğin tarih kitaplarını tarayan tarih öğretmeni Mutlu Öztürk, “Ermeni, Süryani, Pontus meselelerine nispeten daha fazla yer veriliyor. Bu konularda insan hakları ihlalleri artıyor” diyor.

Babaya bilgisayar anneye süpürge
Ders kitaplarında cinsiyet ayrımcılığı noktasında da bir gelişme yok. İlköğretim hayat bilgisi kitabı cinsiyetçilikte birinci sırada. Resimlerde ve metinlerde baba bilgi ve teknolojiye hâkimken, annenin teknolojiyle bağı ise süpürge, fırın gibi ev aletlerinden ibaret

'Türk(müş)üz bütün başlardan üstün(müş)üz'
1 sayfadaki 1 sayfası