PRAKSİSAnasayfaPRAKSİS TVGaleriAramaÜye ListesiSSSKayıt OlGiriş yap
En son konular
» MISIR'DA NELER OLDU?
Paz Şub. 27, 2011 10:41 pm tarafından olric

» 2010 YILININ EN İYİ 10 FİLMİ!!!
Perş. Ara. 30, 2010 10:42 am tarafından olric

» ALSANJACK - Çisem ERKAYA
Ptsi Ara. 27, 2010 2:18 pm tarafından olric

» Iraklıları insan olarak görmüyordum
Salı Ara. 21, 2010 11:31 am tarafından olric

» RANDEVU İSTANBUL FİLM FESTİVALİ..
Ptsi Ara. 20, 2010 11:03 am tarafından olric

» İnsan Hakları Belgesellerinde Rachel...
Çarş. Ara. 15, 2010 11:23 am tarafından olric

» ALAVARA
Ptsi Ara. 13, 2010 10:48 am tarafından yoldaş

» NEFRET SUÇLARINA KARŞI BULUŞUYORUZ...
Ptsi Ara. 13, 2010 10:30 am tarafından yoldaş

» rockmanifesto - küçük iskender
Çarş. Ara. 01, 2010 11:53 pm tarafından yoldaş

PRAKSİS HABER LİSTESİ
Click to join gencpraksisdergisi

Genç Praksis Dergisi haber listesine gitmek için tıklayın!

EMEK HABERLERİ

Paylaş | 
 

 Öldüren darbe gardiyan Selahattin'den ! [ ' Ölüm Timi ' teşhis edildi ! ]

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
praksist_baris
Yönetici
avatar

Mesaj Sayısı : 282
Yaş : 27
Nerden : evren...
Puan : 242
Kayıt tarihi : 29/09/08

MesajKonu: Öldüren darbe gardiyan Selahattin'den ! [ ' Ölüm Timi ' teşhis edildi ! ]   Çarş. Ekim 15, 2008 1:38 pm

Engin Ceber'in işkenceden ölmesinin ardından Metris Cezaevi'ndeki 64 gardiyan işkenceye maruz kalan tutukluların karşısına çıkarıldı. Ceber'e öldüren darbeyi demir çubukla Selahattin Apaydın'ın indirdiği iddia edildi.

Engin Ceber'in tutuklu bulunduğu cezaevinde işkence sonucu ölümüyle ilgili 19 kişi görevden alındı. 19 kişi arasında yer alan Selahattin Apaydın adlı infaz koruma memuru, Engin Ceber'in arkadaşları tarafından, Ceber'i demir çubukla döverek ölümüne yol açan kişi olarak teşhis edildi. İşkenceyi kabul eden Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin "Devletim ve hükümetim adına ailesinden özür diliyorum" derken, Ceber'in arkadaşlarının teşhis tutanaklarında tutukluların infaz koruma memurlarının kötü muamelesine maruz kaldığı da tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildi.


CEBER'İ DEMİR ÇUBUKLA DÖVEN GARDİYAN TEŞHİS EDİLDİ

İstanbul Sarıyer'de yapılan bir protesto gösterisinde dergi dağıtırken, olaya müdahale eden polislere mukavemet ettikleri iddiasıyla arkadaşları Özgür Karakaya, Cihan Gün ve Aysu ****** ile birlikte tutuklanan ve Metris Cezaevi'ne gönderilen Ceber, 9 gün sonra koma halinde hastaneye kaldırılmıştı. Ceber'in, işkence gördüğü iddiasını araştıran Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, tutukluların ifadesine başvurdu. Ceber ile birlikte tutuklanan Özgür Karakaya ve Cihan Gün savcıya verdiği ifadede hem gözaltına alınan polislerden, hem de jandarmadan dayak yediklerini, ancak en etkili işkenceyi karantinada infaz koruma memurlarından gördüklerini ifade ettiler. Arkadaşları Selahattin Apaydın'ın demir çubuklarla Engin Ceber'in başına defalarca vurduğunu, tedavisi yapılmayan Ceber'in çok sonra koma halinde hastaneye götürüldüğünü savundular.


NURİŞ'İN GARDİYANI DA DÖVDÜ
İşkenceden ölen Engin Ceber ile birlikte tutuklanan Özgür Karakaya'nın karşısına teşhis etmesi için 64 infaz koruma memuru çıkarıldı. Karakaya, tam 17 infaz koruma memurunu teşhis etti. Bunlardan biri elindeki demir kapı çubuğuyla Engin Ceber'in başına defalarca vuran Selahattin Apaydın'dı. Karakaya, infaz koruma memurlarından ve aynı zamanda Nuri ve Vedat Ergin kardeşlere Uşak’taki isyanda üç tabanca ve esrar vermekten ceza alan gardiyan Cuma Kaçar'ın da hem kendisine hem de Engin Ceber'e defalarca tekme attığını belirterek, Kubilay Koçali'nin yerde yattıkları sırada "Kalkıp sayım vereceksin" diye bağırdığını, Öncay Bozo isimli infaz koruma memurunun ise kendilerini döven arkadaşlarına engel olmaya çalışarak "Yeter artık. çıkın dışarı" diye uyarılarda bulunduğu belirtti.

Karakaya'nın sayım vermedikleri gerekçesiyle kendilerine kötü muamele yapıldığı sırada koğuş içinde bulunan, ancak kendilerine kötü muamelede bulunup bulunmadıklarını hatırlayamadığı şeklinde teşhis yaptığı diğer infaz koruma memurları ise şunlar:

"Nevzat Kayım, Ramazan Buldu, Erdoğan Coşarderelioğlu, Nihat Kızılkaya, Nuri Keleş, Kadem Karadeniz, Murat Çise, Sıddık Güngör, Mağrup Dede, Ramazan Bağcı, Kemal Tuna, Şinay Özmen"


İŞTE ÖZGÜR KARAKAYA'NIN TEŞHİS TUTANAĞI:

Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan soruşturmaya esas olmak üzere müşteki ÖZGÜR KARAKAYA, Metris 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun teşhisin yapılacağı nöbetçi Müdürlüğün odasında vekili refakatiyle huzura alındı. Kimliğinin tespitine geçildi. Resmi elbiseli olarak hazır edilen Metris 1 ve 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza infaz kurumu görevlileri, daha Önceden Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığımızca tespit edilen beşerli sıra ve gurup numarasıyla teşhis amaçlı huzura alındı teşhise başlandı.

Belirtilen guruplar ve aynı sıralamayla gurup sırasına göre müştekinin görüp teşhis edebileceği şekildi aydınlık ve yeterince ışıklandırılmış ortamda 3 metre uzakta mesafe olacak şekilde sırayla huzura alınma işlemlerine başlandı.

-1.gurubun yaptırılan teşhisinde müşteki, 1 ve 2. sıradakileri 1 (Nevzat Kayım) ve 2(Ramazan Buldu) sıradaki şahısları geçici koğuştayken gördüğümü hatırlıyorum. Ancak sözlü ve fiili saldırıda bulunup bulunmadıklarını hatırlamıyorum. 5.( Erdoğan Coşarderelioğlu) geçici koğuş kapısı önünde gördüm bu şahıs bir şey yapmadı, 3 ve 4 sıradaki şahıslar yoktu.

-2. gurubun yapılan teşhisinde 1 (Nihat Kızılkaya) 2 (Nuri Keleş )3 (Kadem Karadeniz) 4 (Murat Çise)geçici koğuş içersindeydiler.2 ( Nuri Keleş) ve 4.(Murat Çişe) sıradaki kişiler vücudumun muhtelif yerlerine tekme tokat ve yumruklya vurdular, ne kadar ve nereme vurdular hatırlamıyorum. 4,(Murat Çişe) net şekilde hatırlıyorum bir ara eline sopa almıştı ancak sopayı kullanıp kullanmadığından emin değilim.5.(Şinay Özmen)yoktu.

-3.gurubun yapılan teşhisinde, bu gurupta bulunan şahıslardan hiç birisini hatırlamıyorum.

-4.gurubun yapılan teşhisinde, emin olmamakla birlikte 3.(Öncay Bozo) sıradaki şahıs bir ara "yeter artık bu kadar dışarı gelin" diye birkaç kişiyi bizi darp ederlerken dışarı çıkardı. Guruptaki diğer şahısları hatırlamıyorum.

-5, gurubun yapılan teşhisinde, 2.eminim (Cuma Kaçar) 2. sıradaki sol ayağıma tekme attı. Guruptaki diğer şahısları, L3,4,ve 5. sıradaki şahısları hatırlamıyorum.

-6. gurubun yapılan teşhisinde, 1.(Salim Geniş) sıradaki Engin'in kalçasına benim de ayak ve koluma tekme ile vurduğunu hatırhyorum,2,3,4 ve 5' inci sıradaki şahısları hatırlamıyorum.

-7. gurubun yapılan teşhisinde,4.(Ramazan Bağcı) sıradaki şahıs oradaydı, 1,2,3 ve 5 şahıslar yoktu.

-8. gurubun yapılan teşhisinde, Bu guruptaki bulunan 1.2.ve 3. sıradaki şahısları hatırlamıyorum.

-9.gurubun yapılan teşhisinde. 1 (Selahattin Apaydın). 2. sıradaki(Kemal Tuna) koğuştaydılar bir şey yaptıklannı hatırlamıyorum. 3.4 ve İri sıradaki şahısları hatırlamıyorum. Ayrıca kesin emin değilim İ."(Selahattin Apaydın) sıradaki şahıs veya buna benzeyen başka bir şahsın Engin' in kafasına ve sırtına elindeki demir ile vurduğunu hatırlıyorum. Bu şahıs olup olmadığından emin olmak için teşhis edeceğim tüm şahısları görmem lazım. Tüm şahısları görüp teşhis işlemi bitikten sonra bu fiili gerçekleştirenin bu veya buna benzer şahıs olduğuna kesin teşhisimi söyleyeceğim dedi.

Görülen lüzum üzerine soruldu: Engin'in başının arka orta üst bölgesi arka orta, boy ile baş bölgesine ve sırt orta bölgeye demir ile vurulduğunu gördüğünü beyan etti ve bu beyanı eliyle göstertilmek suretiyle vurulan bölgeler tespit ettirildi,

-10. gurubun yapılan teşhisinde, l.(Sıdık Güngör)şahsı geçici koğuşta gördüğümü hatırlıyorum ancak vurup vurmadığını hatırlamıyorum. 2,3,4, ve 5. sıradaki şahısları hiç hatırlamıyorum.

-11. gurubun yapılan teşhisinde, 1 .(Mağrup Dede) şahıs geçici koğuşta vardı bir şey yapıp yapmadığını hatırlamıyoruna. 2,3,4, ve 5. şahıslan hiç hatırlamıyorum.

-12.gurubun yapılan teşhisinde, 3.(Kubilay Koçali) sıradaki şahıs geçici koğuşta idi. Vurup vurmadığını hatırlamıyorum ancak beni yerden kaldırıp "ayağa kalkıp sayım vereceksin" dedi 1,2,4 ve5. sıradaki şahısları hatırlamıyorum.

-13. gurubun yapılan teşhisinde, bu guruptaki şahısların hiç birisini hatırlamıyorum.

- 14. gurubun yapılan teşhisinde, bu gurupta bulunan kişilerin hiç birini hatırlamıyorum dedi.

Müştekiye yapılan işin önemi ve hukuki sonuçları tekrar tekrar hatırlatılmak suretiyle yukarıdaki beyanlarına ekleyecek veya yukarıdaki beyanlarında düzeltecek bir hususun olup olmadığı soruldu: Müşteki şüphelerimin olduğu hususlarda zaten şüphemi belirttim, yukarıdaki beyanlarım teşhis sonucu yaptığım gerçeğe uygım beyanlarımdır dedi.

Görülen lüzum üzerine müştekiden tekrar soruldu; benim yapılan teşhis işlemine ilişkin şu anda yaptırılmasına yönelik fiziksel ve ruhsal bir şikayetim yoktur, benim zaten geçici koğuştan dağıtımımın yapıldığı ve halen kalmakta olduğu T 2 blok A-6 koğuşunda bulımduğum tüm süreye ilişkin herhangi bir şahsa yönelik herhangi bir iddiam yoktur hatta benim yukarıdaki tüm beyanlarım Metris Cezaevinin "geçici "koğuşunda bulunduğum zaman aralığına ve süreye ilişkin israflarımdır. Yukarıda belirttiğim üzere yapılan teşhis işlemine ve teşhis yapılan yerin fiziki özellik ve şartlarına ilişkin her hangi bir zorluk ve çekindiğim husus olmadı. İtirazım çekincem ve talebim yoktur. Teşhis ile ilgili tüm söyleyeceklerim bundan ibarettir ayrıca teşhis İçin gösterilen şahısların hapsi görevli halleri ve resmi kıyafetle teşhis ettirilmişlerdir, başka diyeceğim yoktur dedi.

Müşteki vekilinden müştekinin teşhise yönelik beyanlarına ve teşhis İşlemine yönelik diyecekleri soruldu, teşhis işlemine ilişkin müştekin beyanlarına yönelik bir diyeceğim yoktur, ayrıca teşhis işleminin yapılış şekline ve yapıldığı yerin fiziki şartlarına yönelik de bir çekincem bir talebim ve söyleyeceğim bir husus yoktur.

Ancak teşhis işleminin başlangıcında da belirttiğim gibi teşhis işlemi Ceza İnfaz kurumu dışında yapılsaydı müştekiler açısından daha olumlu olabilirdi. Fakat atılı suçun niteliği soruşturulan hususların ve şahısların çokluğu nedenleriyle soruşturmanın hızlı yürütülmesi ve neticelendirilmesi açısından teşhis işleminin cezaevinde yapılması işlemine ilişkin de bu hususa da bir itirazımız yoktur dedi.

Müşteki ve vekilinin beyanları okunmak suretiyle bu tarih itibarıyla hazır edilebilen Ceza İnfaz kurumu görevlisi bulunmadığından yapılan teşhis işlemine son verilmek suretiyle tanzim edilen tutanak birlikte imza altına alındı.

Sedef ŞENKAL DEMİR / GAZETEPORT
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
yoldaş
Praksist - Yazar
avatar

Mesaj Sayısı : 122
Yaş : 34
Puan : 147
Kayıt tarihi : 16/11/08

MesajKonu: Geri: Öldüren darbe gardiyan Selahattin'den ! [ ' Ölüm Timi ' teşhis edildi ! ]   Paz Ocak 04, 2009 5:36 pm

bu yazı size biraz uzun gelebilir ama lütfen baştan sona dikkatlica okuyun arkadaşlar ve bi kaç cümlede olsa yorumuzu yazın..benim yorumum: böyle bir ülkede, böyle bi dünyada yaşamaktan utanıyorum..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
praksist_baris
Yönetici
avatar

Mesaj Sayısı : 282
Yaş : 27
Nerden : evren...
Puan : 242
Kayıt tarihi : 29/09/08

MesajKonu: Geri: Öldüren darbe gardiyan Selahattin'den ! [ ' Ölüm Timi ' teşhis edildi ! ]   C.tesi Ocak 09, 2010 3:12 pm

canım acıyor...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Öldüren darbe gardiyan Selahattin'den ! [ ' Ölüm Timi ' teşhis edildi ! ]
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
PRAKSİS GENÇLİĞİ :: PRAKSİS Haber Servisi :: PRAKSİS Politika Haberleri-
Buraya geçin: