PRAKSİS GENÇLİĞİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PRAKSİSAnasayfaPRAKSİS TVLatest imagesGaleriAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» MISIR'DA NELER OLDU?
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePaz Şub. 27, 2011 10:41 pm tarafından olric

» 2010 YILININ EN İYİ 10 FİLMİ!!!
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePerş. Ara. 30, 2010 10:42 am tarafından olric

» ALSANJACK - Çisem ERKAYA
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePtsi Ara. 27, 2010 2:18 pm tarafından olric

» Iraklıları insan olarak görmüyordum
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimeSalı Ara. 21, 2010 11:31 am tarafından olric

» RANDEVU İSTANBUL FİLM FESTİVALİ..
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePtsi Ara. 20, 2010 11:03 am tarafından olric

» İnsan Hakları Belgesellerinde Rachel...
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimeÇarş. Ara. 15, 2010 11:23 am tarafından olric

» ALAVARA
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePtsi Ara. 13, 2010 10:48 am tarafından yoldaş

» NEFRET SUÇLARINA KARŞI BULUŞUYORUZ...
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePtsi Ara. 13, 2010 10:30 am tarafından yoldaş

» rockmanifesto - küçük iskender
İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimeÇarş. Ara. 01, 2010 11:53 pm tarafından yoldaş

Similar topics
PRAKSİS HABER LİSTESİ
Click to join gencpraksisdergisi

Genç Praksis Dergisi haber listesine gitmek için tıklayın!

EMEK HABERLERİ

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi!

YazarMesaj
praksist_baris
Yönetici
praksist_baris

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Empty
MesajKonu: İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi!   İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Icon_minitimePaz Kas. 16, 2008 11:26 am

Berlusconi hükümetinin eğitim reformuna karşı 30 Ekim günü İlkokul öğrencisinden liselisine, öğretmeninden velisine 1 milyona yakın kişinin doldurduğu Roma sokaklarında dün de 500 bin üniversiteli vardı.

Eylem görüntüsünü izlemek için TIKLAYIN

İtalya’da yüz binlerce üniversite öğrencisi, akademisyen ve üniversite çalışanı Berlusconi hükümetinin eğitim bütçesinde kesinti planına karşı 14 Kasım günü Roma sokaklarını doldurdu. Üniversitelilerin Roma’ya aktığı Cuma günü aynı zamanda ülke genelindeki üniversitelerde grev günü ilan edilmişti.

Eğitim sendikaları ve öğrenci örgütleri tarafından düzenlenen eyleme İtalya’nın dört bir yanından eğitim ve bilim emekçileri ile üniversite ve lise öğrencileri katıldı. Eğitimdeki bütçe kesintilerine karşı İtalya’da uzunca bir süredir devam eden protestoların parçası olan dünkü eyleme sendikaların açıkladığı rakama göre 500 bin kişinin katıldı.

Yüz binlerce öğrenci, akademisyen ve çalışan Roma’nın ünlü meydanı Piazza Novona’ya yürürken Roma trafiği felç oldu.

Floransa’dan gelen öğrenciler Temsilciler Evi (House of Deputies) önünde iç çamaşırlarını indirip “Bizi donsuz bıraktınız” diye bağırırken diğer bir grup öğrenci de “eğitimin öldüğü”nü anlatmak için Senato binası girişine tabut bıraktılar.

Öğrenciler eylem sırasında zaman zaman “Meksika dalgası” da yaptılar

Eğitim bütçesinde kesintiyi hiciv için Napolili öğrencilerin hazırladığı dövizlerden birinde ise “Berlusconi, eğer kafanda saçın varsa bunu araştırmaya borçlusun” yazıyordu.

Almanya, Fransa ve Belçika’daki İtalyalı araştırma görevlileri ve öğrenciler de bulundukları ülkeler de Roma’daki mitinge destek için çeşitli eylemler gerçekleştirdiler.

Öğrencilerin eylemleri sırasında bir grup sağcı öğrencinin Eğitim Bakanlığı önünde “eğitim reformları”nı destekleyen eylemler yapması da dikkat çekti. Sağcılar eylemde “Yürü Gelmini”, “Yeni 68 kuşağına karşı” yazılı dövizler taşıdılar.

Öğrenciler ve akademisyenler “eğitim reformu”nu protesto etmek için haftalardır yürüyüşlere, oturma eylemlerine ve açık hava derslerine devam ediyor.

“Eğitim Reformu” neler götürüyor?

Üniversitelilerin tepkisinin odak noktasında bulunan İtalya Eğitim Bakanı Mariastella Gelmini Cuma günü yapılan eylem öncesinde öğrencilerin endişesini anladığını iddia etse de “eğitim reformu” adı verilen değişiklikleri hayata geçireceklerini söyledi.

İlköğretim düzeyinde 9 milyar avro bütçe kesintisi öngören “eğitim reformu” ile yüksek öğretimde de 1.5 milyar avroluk kesinti yapılması planlanıyor. Bütçe kesintisiyle birlikte üniversitelerde açılan ders sayısının düşeceği ve bazı bölümlerin kapatılmayla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor. Kesinti, üniversite eğitiminin kalitesindeki gerilemenin yanı sıra ciddi sayıda üniversite personelinin işine son verilmesi anlamına da geliyor.

Sendika.Org

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Ita1-2008-11-15

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Ita2-2008-11-15

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Ita3-2008-11-15

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Ita4-2008-11-15

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Ita5-2008-11-15

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi! Ita6-2008-11-15

İtalya'da yüzbinlerce öğrenci 'eğitim reformu'na dur dedi!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bu Eğitim Modeline Karşı Çıkıyor ve İsyan Ediyoruz!
» TOPUMSAL BARIŞ İÇİN EĞİTİM SEMPOZYUMU - BİLGİ ÜNİV.