PRAKSİS GENÇLİĞİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PRAKSİSAnasayfaPRAKSİS TVLatest imagesGaleriAramaKayıt OlGiriş yap
En son konular
» MISIR'DA NELER OLDU?
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePaz Şub. 27, 2011 10:41 pm tarafından olric

» 2010 YILININ EN İYİ 10 FİLMİ!!!
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePerş. Ara. 30, 2010 10:42 am tarafından olric

» ALSANJACK - Çisem ERKAYA
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ara. 27, 2010 2:18 pm tarafından olric

» Iraklıları insan olarak görmüyordum
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimeSalı Ara. 21, 2010 11:31 am tarafından olric

» RANDEVU İSTANBUL FİLM FESTİVALİ..
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ara. 20, 2010 11:03 am tarafından olric

» İnsan Hakları Belgesellerinde Rachel...
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimeÇarş. Ara. 15, 2010 11:23 am tarafından olric

» ALAVARA
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ara. 13, 2010 10:48 am tarafından yoldaş

» NEFRET SUÇLARINA KARŞI BULUŞUYORUZ...
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ara. 13, 2010 10:30 am tarafından yoldaş

» rockmanifesto - küçük iskender
FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimeÇarş. Ara. 01, 2010 11:53 pm tarafından yoldaş

PRAKSİS HABER LİSTESİ
Click to join gencpraksisdergisi

Genç Praksis Dergisi haber listesine gitmek için tıklayın!

EMEK HABERLERİ

FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM

5 posters
YazarMesaj
dilan
Yazar

FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Empty
MesajKonu: FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM   FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ocak 04, 2010 5:38 pm

FRANZ KAFKA DEĞİŞİM-DÖNÜŞÜM
Türkçeye iki isimle çevrilmiş...
okuduklarımdan çıkardıklarımı sizlerlede paylaşmak istiyorum.
Gregor Samsa romanın kahramanıdır.Gregor Samsa bir sabah uyandığında kendini dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulur....ancak ben buraları geçmek istiyorum.Asıl yazmak istediklerim ise şunlar;
Bir insanın dönüşüm sürecini kaygılı, korkulu bir iç daralması olarak anlatıyor franz kafka .bana göre kitap üç bölümden oluşmaktadır .
1.böcekleşme;Gregor`u baskı altına alan çevrenin ve kaygıların anlatılması.(içinde bulununan durum)
2,ailenin yeni duruma uyum sağlama sancıları ve böcek-insanı kabul etme çabaları(burjuva çevrelerindeki aile yaşamına gnderme yapılmaya başlanıldığı bölüm)
3.Böcek insanın çevredeki insanarı, olayları, yeniden algılaması, ailenin içine düştüğü maddi manevi açmazdan kurtulmak için dönüşmesi değişmesi.
Gregor Samsa aslında böcekleşerek bilinçaltındaki başkaldırısını hisseden bireyin bilinç altının köpürmesidir.
Böceğin iğrençliği sürüyle uyuşmayan bağımsız farklı bireyin iticiliği ile özdeştir.
dilan
Yazar

MesajKonu: Geri: FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM   FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ocak 04, 2010 5:39 pm

Okumuş olan varsa yada okuyacak olan forumda sohbet etmeyi çok isterim .
olric
Praksist - Yazar
olric

MesajKonu: Geri: FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM   FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimeÇarş. Ocak 06, 2010 12:41 pm

Değişim, dünya edebiyat tarihinin "yabancılaşma" kavramını ilk ve en önemli bir şekilde anlatan eseridir. Bir adam, bir sabah uyanır ve bir böceğe dönüştüğünü farkeder.. Muhteşeme bir imge...
özzggee
Yazar
özzggee

MesajKonu: Geri: FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM   FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimeÇarş. Ocak 06, 2010 9:59 pm

İnsanın gerçek hayat içerisinde kendisine dahi yabancılaşması ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi herhalde...Diğerlerinin yanında ötekileşmek,başkası olmak.Dönüştüğü böcek bile hiçbir böceğin aynısı değildir.Sıradanlığı aşmış bireyin toplum içindeki yalnızlığını da hissettiriyor içten içe Kafka.Güzel bir keman sesiyle birlikte insani özelliklerinin yoğunlaşması da güzel bir ayrıntıydı bana göre... Üstüne yazılablecek yüzlerce yorum var Dönüşüm'ün. Ben'i ,Sen'i, O'nu ,hepimizi anlatan ,bunu yaparken de en akla gelmeyecek böcek imgesiyle ,arada duygusallaşarak olayı yaşıyor hissi veren anlatımıyla mutlaka okunup üzerine düşünülmesi gereken yapıt.

Oku(n)malı !
praksist_baris
Yönetici
praksist_baris

MesajKonu: Geri: FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM   FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimeÇarş. Ocak 06, 2010 10:16 pm

Şu an Ünsal Oskay'ın Çağdaş Fantazya isimli kitabını okuyorum. Fakat bu Kafya'yı hala nasıl okumadım diye şu an içim içimi yiyor. Sanırım bu kitap bitten sonra okuyacağım kitabı belirledim. Yorumlardan anlaşılacağı üzere...
oddiinn
Yazar
oddiinn

MesajKonu: Geri: FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM   FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM Icon_minitimePtsi Ocak 25, 2010 10:53 pm

Ahmet Cemal'in çevirisini okumuştum. Kafka'nın en sevdiğim eseridir.
Bu eserde; öteki olmanın yanı sıra, Kafka ailevi ilişkilerini de yüzeye çıkarmaya çalışmış. Asıl sorulması gereken soru şu: Asıl böcek olan kim? Kendisi mi? Yoksa onunla hiç bir işi kalmayan ekonomil çıkarları biten ailesi mi? Eserde varoluşçu imgeler de göze çarpıyor. Gregor Samsa'nın yalnızlığı... Dışlanmışlık. Kendi imgesel hali yüzünden yaşadığı bunalım durumları... Ve insanlar arası ilişkiye bir daha bakılması gerektiğini anlatıyor sanırsam bu kitap.

FRANZ KAFKA VE DÖNÜŞÜM
1 sayfadaki 1 sayfası