PRAKSİSAnasayfaPRAKSİS TVGaleriAramaÜye ListesiSSSKayıt OlGiriş yap
En son konular
» MISIR'DA NELER OLDU?
Paz Şub. 27, 2011 10:41 pm tarafından olric

» 2010 YILININ EN İYİ 10 FİLMİ!!!
Perş. Ara. 30, 2010 10:42 am tarafından olric

» ALSANJACK - Çisem ERKAYA
Ptsi Ara. 27, 2010 2:18 pm tarafından olric

» Iraklıları insan olarak görmüyordum
Salı Ara. 21, 2010 11:31 am tarafından olric

» RANDEVU İSTANBUL FİLM FESTİVALİ..
Ptsi Ara. 20, 2010 11:03 am tarafından olric

» İnsan Hakları Belgesellerinde Rachel...
Çarş. Ara. 15, 2010 11:23 am tarafından olric

» ALAVARA
Ptsi Ara. 13, 2010 10:48 am tarafından yoldaş

» NEFRET SUÇLARINA KARŞI BULUŞUYORUZ...
Ptsi Ara. 13, 2010 10:30 am tarafından yoldaş

» rockmanifesto - küçük iskender
Çarş. Ara. 01, 2010 11:53 pm tarafından yoldaş

PRAKSİS HABER LİSTESİ
Click to join gencpraksisdergisi

Genç Praksis Dergisi haber listesine gitmek için tıklayın!

EMEK HABERLERİ

Paylaş | 
 

 AFGANİSTAN İŞGALİNE ORTAK OLMA...

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
gecekuşu
Praksist - Yazar
avatar

Mesaj Sayısı : 134
Yaş : 28
Puan : 152
Kayıt tarihi : 08/10/08

MesajKonu: AFGANİSTAN İŞGALİNE ORTAK OLMA...   Ptsi Ara. 07, 2009 12:23 pm

"Erdoğan, Afganistan'da İşgal Ortaklığından Vazgeç"

Bianet- 4 Aralik

Küresel BAK, ABD'ye gidecek Başbakan Erdoğan'a seslendi; "Kulağınızı Pentagon’culara, NATO’culara değil kendi halkınıza çevirin. Bu ülkede hiç kimse ABD’nin savaşına ve işgaline asker olmak istemez" dedi, Afganistan'dan askerleri çekmesini, NATO'dan çıkmasını istedi.

İstanbul - BİA Haber Merkezi

04 Aralık 2009, CumaABD'nin Afganistan'a gönderilmek üzere Türkiye'den de asker istemesine dair bir basın açıklaması yapan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) Türkiye'nin ülkeye asker göndermemesini, mevcut askerlerini çekmesini ve NATO'dan ayrılmasını istedi.

Bu yıl Nobel Barış Ödülü'nün verildiği ABD Başkanı Barack Obama, hafta başında, Afganistan'a 30 bin yeni asker daha göndermeye karar verdiğini, 2001 Temmuz'unda da askerleri geri çekmeye başlayacaklarını açıklamıştı. Obama, diğer ülkelerden de asker isterken bunu "Bütün dünya tehlike altında" diye gerekçelendirmişti.
"Afganistan yalanları"Küresel BAK, bu "Afganistan yalanları" dediği bu açıklama karşısında şunları soruyor ve dile getiriyor.

"Obama, Afganistan'da 2011 Temmuz'una kadar nasıl bir gelişme bekliyor? Afganistan daha fazla mı bombalanacak, bütün bir halkı mı öldürmeyi düşünüyorlar? Afganistan'ın altyapısından geriye kalanlar daha fazla mı imha edilecek; yaşlı, çocuk, kadın Afganlara daha ne kadar işkence yapılacak? 2001'den beri süren işgal, bu "yeni stratejiye" göre nasıl olacak da 2011 Temmuz ayında son bulacak?"
"Asıl tehlike ABD ve NATO'nun savaş politikaları""Gerçekten de dünya bugün tehlikede ve bu tehlikenin temel nedeni ne dün Saddam'dı, ne bugün Taliban direnişi. Dünyayı milyonlarca insana zehir eden tehlikenin nedeni ABD'nin saldırgan savaş ve işgal politikaları. Dünyanın güvenlik sorunlarının en temel nedeni, NATO'nun savaş ve cinayet örgütü olarak çalışmaya devam etmesi.
"NATO dağıtılmalı""Dünyanın huzursuzluğunun en önemli nedeni, petrol gibi küresel sistemin can damarı olan kaynakları denetlemek için Irak'ta, Afganistan'da ve Filistin'de milyonlarca insanı öldüren ABD ve ortaklarının sürdürdüğü ölçüsüz şiddet. Dünyanın da Afganistan ve Irak'ın da, Filistin'in de daha güvenlikli hale gelmesinin tek yolu işgal güçlerinin derhal ve koşulsuz bir şekilde tüm ülkelerden geri çekilmesi. Dünyada barış için öncelikle suç örgütü NATO dağıtılmalı."
"Savaşın ortağı olmayın""Biz, Türkiyeli savaş karşıtları olarak, Obama Türkiye'ye geldiğinde sokaklara çıkmış, 'Obama, boşuna gelme Afganistan'a asker yok' demiştik. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Kulağınızı Pentagon'culara, NATO'culara değil kendi halkınıza çevirin. Bu ülkede hiç kimse ABD'nin savaşına ve işgaline asker olmak istemez. Tarihimizde kara bir leke olan Kore Savaşı'nın yarası hâlâ kanıyor.

"Emperyal güdülerle 2001 yılında başlatılan ve yıllardır Afgan halkını canından bezirden, on binlerce Afgan'ın ölümüne neden olan işgalin ortağı olmaktan vazgeçin! Kan döken bir savaş aygıtı olan NATO'dan çıkın.

"Afganistan'a yeni asker göndermeyi aklınızdan bile geçirmeyin. ABD'nin kan dökücülüğünü artıracağını açıkladığı Afganistan'daki askerleri derhal geri çekin. Savaşmayın ve savaşın ortağı olmayın!" (TK)'Savaşın ve işgalin ortağı olma!'

Turnusol- 4 Aralik

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Afganistan işgaline daha fazla asker isteyen Obama ile pazarlık için ABD'ye gidecek olan Başbakan Erdoğan'a seslendi: "Kulağınızı Pentagon’culara, NATO’culara değil kendi halkınıza çevirin. Bu ülkede hiç kimse ABD’nin savaşına ve işgaline asker olmak istemez"

04 Aralık 2009 CumaKüresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin başta Afganistan olmak üzere hiçbir ülkeye asker göndermemesini, mevcut askerlerini çekmesini ve savaş örgütü NATO'dan ayrılmasını istedi.

ABD Başkanı Obama'nın açıkladığı 'yeni Afganistan stratejisi'nin daha fazla kan döküleceğinin ilanı olduğunu vurgulayan savaş karşıtları, "Dünyanın en zengin ülkeleri NATO şemsiyesi altında birleşmiş, dünyanın en fakir ülkelerinden birini yıllardır yakıp yıkıyor, bombalıyor. Bunda korkunç bir terslik yok mu?" diye sordu?

"Kore'nin yarası hala kanıyor!"

Küresel BAK açıklamasında, Türkiye'de hiç kimsenin ABD’nin savaşına ve işgaline asker olmak istemediği vurgulanarak, tarihte kara bir leke olarak duran Kore savaşına asker gönderilmesi hatırlatıldı: "Biz, Türkiyeli savaş karşıtları olarak, Obama Türkiye'ye geldiğinde sokaklara çıkmış, 'Obama, boşuna gelme Afganistan'a asker yok' demiştik. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Kulağınızı Pentagon'culara, NATO'culara değil kendi halkınıza çevirin. Bu ülkede hiç kimse ABD'nin savaşına ve işgaline asker olmak istemez. Tarihimizde kara bir leke olan Kore Savaşı'nın yarası hâlâ kanıyor."

Pazartesi İstanbul'da basın toplantısı yapılacak...

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Afganistan kampanyası ile ilgili olarak 7 Aralık Pazartesi günü saat 13.00'te Taksim Hill Otelinde bir basın toplantısı yapacak. Emek örgütleri başkanlarının, savaş karşıtı inisiyatiflerin temsilcilerinin, savaş karşıtı aydın ve sanatçıların katılacağı basın toplantısında önümüzdeki günlerde yapılacak etkinlikler duyurulacak.

Obama geldiğinde de protesto edilmişti

Nisan ayının ilk haftasında, Obama'nın İstanbul'a geldiği saatte İstanbul'da bir protesto eylemi yapan Küresel BAK, "OBAMA evine dön, NATO’ya Afganistan’a asker yok" pankartı açmıştı. Savaş karşıtları adına açıklamayı 68'li sanatçı Mustafa Alabora okumuştu. İstanbul ve Türkiye, Obama'nın ziyareti boyunca benzer protestolara sahne olmuştu.

Afganistan'da kanlı işgal ve yıkımın bilançosu:

Tarihi işgallerle ve savaşlarla dolu olan Afganistan, 2001'den bu yana büyük bir fiziki ve insanı yıkım yaşadı.

Sadece ABD'nin, 2001’den bu yana Afganistan'ın işgaline 223 milyar Dolar harcadığı biliniyor. Almanya ise 4 milyar Euro harcadı. Afganistan’a bu sürede yapılan 'iyileştirme yardımları' ise ancak 15 milyar Dolar kadar. Tabii bu paranın da büyük bölümü aracı ve mütahit batılı şirketlerin kasasına akmış durumda.

NATO'nun ISAF birliklerinin 2001'de 1800 askerle başlayan mevcudu bugün 64.500'e ulaştı. Türkiye halen bunun içinde 730 askerle temsil ediliyor. Şimdi Obama, bu sayıyı 90 binin üzerine çıkarmayı ön görüyor. Türkiye'den de asker sayısını artırmasını istiyor. 2010’da toplam işgalci asker sayısının 120 bini geçeceği tahmin ediliyor. Bilindiği gibi SSCB açık işgali döneminde de Afganistan'a 115 bin asker gönderilmişti.

Halen Afganistan'da bulunan işgal güçlerinden 1.386 asker son 8 yılda yaşamını yitirmis durumda. Sivillerin kaybı ise çok daha fazla. Uluslararası kuruluşların verilerine göre öldürülen sivil sayısı giderek artıyor. 2006'da 929 - 2007'de 1.523 - 2008'de 2.118 Afgan sivil öldürülmüş. Tabii resmi rakamların dışında, gerçek sayıların bunun çok üzerinde olduğu da tahmin ediliyor.

Sosyal durum ise bir insanlık dramını gösteriyor. Halkın yüzde 41’inin çalışacağı bir iş yok. Afgan halkının yüzde 61’i sürekli açlık ile yüz yüze. Afganistan'da ortalama yaşam süresi 43 yıl ve halkın sadece yüzde 13’lük bir kesimi temiz içme suyuna ulasabiliyor. Tüm kentleri yıkıntılarla kaplı olan ülkede sağlam sanayi ve enerji tesisi yok. Ülkenin sadece yüzde 6'sında elektrik var.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
AFGANİSTAN İŞGALİNE ORTAK OLMA...
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
PRAKSİS GENÇLİĞİ :: PRAKSİS Haber Servisi :: PRAKSİS Dış Haberler-
Buraya geçin: